13.1. Загальний порядок висування кандидатів на місцевих виборах


Скорочення:


Виборчий кодекс – Кодекс;

Кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови – кандидат на посаду голови;

Центральна виборча комісія – ЦВК;

Територіальна виборча комісія – ТВК;

Виборча комісія – ВК;

Місцева організація політичної партій – організація партії;

Засоби масової інформації – ЗМІ.


BookВисування кандидатів розпочинається за сорок днів до дня голосування і закінчується за тридцять днів до дня голосування. Тобто – із 15 вересня до 24 вересня включно (ч.1 ст.216 Кодексу).

Висувати кандидатів у депутати територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше можуть місцеві організації партій (ч.2 ст.216 Кодексу).
Для громад із кількістю виборців до 10 тисяч право висування кандидатів у депутати реалізується через організації партій або шляхом самовисування (ч.2 ст.216 Кодексу).
Кандидати на посаду голови можуть висуватися через організації партій або шляхом самовисування (ч.2 ст.216 Кодексу).
Організація партії може висувати кандидатів, якщо вона зареєстрована в установленому законом порядку. Не може бути суб’єктом виборчого процесу організація партії, щодо якої прийнято у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність її або партії в цілому діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" (ч.3 ст.216 Кодексу).

Відповідна організація партії може висунути (ч. 4-7 ст. 217Кодексу):– відповідна організація партії може висунути;
відповідна організація партії не може висунути.

Exclamation Якщо відсутня організація партії відповідного рівня, то висунути кандидатів може організація партії вищого рівня.

До того ж, якщо організація партії вищого рівня ухвалила рішення про висування кандидатів на нижчий рівень (наприклад, обласний осередок – у відповідну міську раду), то організації нижчого рівня не можуть висувати кандидатів передбачених Кодексом (ч.4-7 ст.217 Кодексу).
Висування кандидатів відбувається на підставі (ч.1 ст.217 Кодексу):
1) рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних виборах. Перелік політичних партій, якими прийнято рішення про участь їх у місцевих організацій у місцевих виборах, розміщений на сайті ЦВК.

2) рішення зборів (конференції) організації партії про висування кандидатів. Важливо, що організація партії може висунути особу, яка є членом цієї політичної партії або безпартійного громадянина (ч.2 ст.217 Кодексу).

ExclamationІнформацію про дату, час і місце проведення зборів, конференції з метою висування кандидатів організація партії:
- розміщує на офіційному веб-сайті організації партії, а у разі його відсутності - на офіційному веб-сайті партії не пізніш як за п’ять днів до дня проведення зборів, конференції. Тут же подається порядок акредитації на таких зборах, конференції представників ЗМІ (ч.3 ст.218 Кодексу).
- повідомляє у письмовій формі відповідну ТВК не пізніш як за день до дня проведення зборів, конференції (ч.2 ст.218 Кодексу);
- повідомляє ЗМІ. Порядок акредитації представників засобів масової інформації на таких зборах, конференції визначає організатор заходу конференції (ч.4 ст.218 Кодексу).

ФОРМА. Повідомлення організації партії про збори, конференцію з метою висування кандидатів (натисніть, щоб завантажити).ПРИКЛАД. Повідомлення організації партії про збори, конференцію з метою висування кандидатів (натисніть, щоб завантажити).Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації (легалізації) об’єднань громадян, не пізніш як за тридцять п’ять днів до дня голосування (до 19 вересня включно) передає на паперових носіях та в електронному вигляді до відповідних ТВК відомості щодо зареєстрованих партій та їх організацій із зазначенням керівників та невідкладно інформує відповідні ТВК про зміни щодо цієї інформації (ч.5 ст.218 Кодексу).

BookОдночасне балотування

Особа може бути висунута кандидатом у депутати не більше ніж у два рівні місцевих рад (ч.4 ст.216 Кодексу):


Існують такі рівні рад, що стосуються місцевих виборів (Постанова ЦВК від 11 вересня 2020 року № 249):

1) обласні ради, Київська та Севастопольська міські ради;

2) районні ради;

3) сільські, селищні, міські ради (на рівні територіальних громад);

4) районні у місті ради (у разі утворення).


Кандидат висунутий від організації партії не може бути членом іншої політичної партії (ч.2 ст.217 Кодексу).
Окрім того, особа може балотуватися у депутати шляхом самовисування лише в одному виборчому окрузі (ч.11 ст.220 Кодексу). Так, наприклад,кандидат не може балотуватися у дві сільські ради шляхом самовисування, а лише в одну. Така можливість у нього виникає, якщо він буде висунутий однією організацією партії.

Кодекс містить і ще декілька обмежень щодо осіб, які балотуються у тому числі на посаду голови громади (ч.4 ст.216 Кодексу):

1. Особа не може одночасно бути висунута у будь-яких інших єдиних одномандатних виборчих округах з будь-яких місцевих виборів. Тобто, одна особа може балотуватися на посаду голови лише однієї громади.
2. У громадах з кількістю виборців до 75 тисяч особа може одночасно бути висунута кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі до відповідної сільської, селищної міської радита/або до відповідної обласної ради.
3. У громадах з кількістю виборців 75 тисяч і більше особа може одночасно бути висунута кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі тільки до відповідної міської ради.

ExclamationОсоба може одночасно бути висунута кандидатом у депутати та кандидатом на посаду голови шляхом висування місцевою організацією лише однієї політичної партії або лише шляхом самовисування.

Наприклад, кандидат у депутати не може балотуватися в одну місцеву раду самовисуванням, а в іншу – від організації партії. Також не можна балотуватися від двох і більше політичних партій у різні місцеві ради. Так само і кандидат на посаду голову не може балотуватися самовисуванням і бути одночасно кандидатом у депутати від організації партії (ч.5 ст.216 Кодексу).

Зважаючи на вище окреслені вимоги Кодексу, якщо кандидат на посаду голови, який балотується шляхом самовисування у громаді більше 10 тис. і менше 75 тис.виборців одночасно, більше ніде не може балотуватися.

БЛОК-СХЕМА. Одночасне балотування кандидатів у депутати.BookГрошова застава

ЦВК не пізніш як на п’ятий день після початку виборчого процесу – до 10 вересня 2020 року включно – на підставі відомостей Державного реєстру виборців станом на день початку виборчого процесу визначає розмір грошової застави для кожного єдиного виборчого округу і невідкладно оприлюднює його на своєму офіційному веб-сайті та інформує про це відповідні ТВК (ч.2 ст.225 Кодексу).

Розмір грошової застави визначений у Постанові ЦВК №246 від 10.09.2020 року.

Розмір грошової заставиТВК розміщує реквізити рахунку для внесення грошової застави не пізніш як на другий день після початку виборчого процесу – до 7 вересня 2020 року включно – на її офіційному веб-сайті (за наявності) та/або на стенді офіційних матеріалів такої комісії, а також передаються до ЦВК для розміщення на її офіційному веб-сайті (ч.3. ст.225 Кодексу).

У разі прийняття ТВК рішення про відмову в реєстрації всіх кандидатів у депутати та/або кандидата на посаду голови, висунутих організацією партії або шляхом самовисування, внесена грошова застава у п’ятиденний строк після прийняття такого рішенняповертається на рахунок організації партії або на рахунок, вказаний у заяві, поданій до відповідної ВК особою, висунутою шляхом самовисування (ч.4. ст.225 Кодексу).

У разі надходження на спеціальний рахунок ТВК для внесення грошової застави коштів у меншому розмірі, ніж визначено, та/або коштів, які внесені із порушенням вимог, такі кошти поверненню не підлягаютьта у восьмиденний строк після закінчення строку реєстрації кандидатів перераховуються до бюджету відповідної громади (ч.4. ст.225 Кодексу).
Грошова застава повертається у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів депутатів, на рахунок суб’єкта внесення застави, з якого вносилася грошова застава:

- партії, якщо за підсумками виборів організація партії отримала право на участь у розподілі депутатських мандатів;
- кандидату, який висувався шляхом самовисування, якщо його визнано обраним;
- відповідному суб’єкту внесення, якщо за результатами місцевих виборів кандидата визнано обраним головою (ч.5. ст.225 Кодексу).

В інших випадках грошова застава перераховується до відповідного бюджету (ч.6. ст.225 Кодексу).
Exclamation Кандидат подає декларацію особи у разі його обрання (Закону України «Про запобігання корупції»).


Перейти до наступної підтеми:
13.2. Висування та реєстрація кандидатів у депутати обласних, районних, районних у місті рад, а також міських, сільських, селищних рад (10 тисяч і більше виборців)№ статті: 95
Опубліковано: 2020-09-01 12:21:11
Останнє оновлення: 2020-10-20 18:21:45

Посилання: /kb/article.php?id=95