ВСІ РОЗДІЛИ » Кілька розділів

16.4. Особливості заповнення виборчого бюлетеня (у територіальних громадах з кількістю виборців 10 тисяч і більше)

16.3. Проведення підготовчого засідання ДВК

Кожен виборець має один голос на кожних виборах, у яких він має право брати участь. Тобто, він один раз може віддати свій голос на місцевих виборах за кандидатів до обласної, районної, районної в місті, міської, селищної, сільської ради, відповідного міського, селищного, сільського голови, якщо він є виборцем на цих виборах (включений у відповідний список виборців).


Виборець реалізує своє право голосу під час виборів у порядку, встановленому Кодексом (ч.2 ст.12 Кодексу).


Реалізує він це право шляхом заповнення відповідних виборчих бюлетенів (від 2 до 5 бюлетенів в залежності від населеного пункту, де він голосує).


Виборець може голосувати лише за одну організацію партії, одного кандидата в депутати (ч.9 ст.248 Кодексу).

Заповнення виборчого бюлетеня з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також депутатів міської, селищної, сільської (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) ради має ряд особливостей і передбачає двоетапне здійснення волевиявлення виборця, що регламентується ч.7 ст.248 Кодексу та відповідним роз’ясненням ЦВК (Додаток до постанови ЦВК від 10.10.2020 року №366 "Про Роз’яснення щодо порядку заповнення виборчого бюлетеня з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у місті, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів" - далі Роз'яснення (Постанова ЦВК від 10.10.2020 №366 "Про Роз’яснення щодо порядку заповнення виборчого бюлетеня з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у місті, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів")).
Інфографіка розроблена в межах проєкту Ради Європи "Підтримка прозорості, чесності та інклюзивності виборчої практики в Україні" на запит Центральної виборчої комісії.На виборчому бюлетені розміщені:

- порожні квадрати  – для волевиявлення щодо організації партії;

- квадрати із нанесеним трафаретом  – для можливого волевиявлення щодо кандидатів, включених до відповідного територіального виборчого списку організації партії.


На першому етапі виборець визначається з партією, за яку він збирається проголосувати.


Слід розуміти, що наявність двох і більше позначок у порожніх квадратах, а також відсутність будь-яких позначок в порожніх квадратах, незалежно від того, чи проставлені будь-які позначки в квадратах з нанесеним трафаретом, є підставою визнання такого бюлетеня недійсним.

Приклади заповнення виборчого бюлетеня, які приводять до визнання його недійсним:


ПРИКЛАД 1
Проставлено дві позначки - виборчий бюлетень недійсний (п.1 ч.29 ст.250 Кодексу).


ПРИКЛАД 2
Не проставлено жодної позначки - виборчий бюлетень недійсний (п.1 ч.29 ст.250 Кодексу).


ПРИКЛАД 3Не проставлено жодної позначки біля повної назви організації партії - недійсний (ч.9 ст.248, п.1 ч.29 ст.250 Кодексу2.2 Роз'яснення).

 

ПРИКЛАД 4Не проставлено жодної позначки біля повної назви організації партії - недійсний (ч.9 ст.248, п.1 ч.29 ст.250 Кодексу2.2 Роз'яснення).

У разі виникнення сумнівів щодо дійсності виборчого бюлетеня у випадках, якщо з інших причин неможливо встановити зміст волевиявлення виборця щодо підтримки виборчого списку певної організації партії,питання вирішується ДВК шляхом голосування (ч.29 ст.250 Кодексу).
Виборчий бюлетень буде вважатися недійсним, якщо у разі виникнення сумнівів щодо його дійсності ДВК не встановить зміст волевиявлення виборця щодо підтримки виборчого списку певної організації партії шляхом голосування.(2.7 Роз'яснення)
Приклади заповнення бюлетеня, коли виборець віддав свій голос тільки за партію


У разі, коли виборець віддав свій голос тільки за партію, він тим самим погоджується з послідовністю розміщенням кандидатів в правій частині бюлетеня (територіальний виборчий список):


ПРИКЛАД 1Вважається, що такий виборець підтримує весь список кандидатів у депутати від організації партії без надання підтримки окремому кандидату, оскільки в такому територіальному списку не існує кандидата під таким номером.

 

ПРИКЛАД 2Вважається, що такий виборець підтримує весь список кандидатів у депутати від організації партії без надання підтримки окремому кандидату, оскільки в такому територіальному списку не існує кандидата під таким номером.

ПРИКЛАД 3
Якщо у квадраті з нанесеним трафаретом для написання номера кандидата в депутати, якого підтримує виборець, зроблено в графі організації партії, яку виборець не підтримав, вважається, що такий виборець підтримує весь список кандидатів у депутати від організації партії (під другим номером) без надання підтримки окремому кандидату (ч.7 ст.248 Кодексу, 2.4 Роз'яснення).


ПРИКЛАД 4
Вважається, що такий виборець підтримує весь список кандидатів у депутати від організації партії без надання підтримки окремому кандидату оскільки в такому територіальному списку не існує кандидата під таким номером.

 

ПРИКЛАД 5
Вважається, що такий виборець підтримує весь список кандидатів у депутати від організації партії без надання підтримки окремому кандидату, оскільки позначка в такому територіальному списку не є номером кандидата.

 

ПРИКЛАД 6 


Вважається, що такий виборець підтримує весь список кандидатів у депутати від організації партії без надання підтримки окремому кандидату, оскільки позначка в такому територіальному списку не є номером кандидата.

ПРИКЛАД 7
Якщо виборець під час заповнення виборчого бюлетеня зробив позначку у квадраті навпроти назви організації партії, а також записи (позначки) зроблено ним у двох і більше квадратах із нанесеним трафаретом для написання номера кандидата, вважається, що виборець підтримав увесь територіальний виборчий список кандидатів у депутати від організації партії без надання підтримки окремому кандидату (ч.7,9 ст.248, ч.29 ст.250 Кодексу, ч.2.5 Роз'яснення).

На другому етапі виборець може додатково віддати свій голос за конкретного кандидати з переліку переліку кандидатів, розміщених в правій частині бюлетеня (територіальний виборчий список).

Для цього, йому потріно у квадраті з нанесеним трафаретом  проставити будь-яким способом номер, написання якого однозначно трактується як номер, під яким кандидата позначено в правій частині бюлетеня (територіальний виборчий список).

 


ПРИКЛАД 1ПРИКЛАД 2
ПРИКЛАД 3
ПРИКЛАД 4
ПРИКЛАД 5
ПРИКЛАД 6У разі виникнення сумнівів  у ДВК щодо змісту волевиявлення виборця у виборчому бюлетені  за конкретного кандидата з територіального виборчого списку  питання вирішується ДВК  шляхом голосування.  Перед голосуванням кожний член ДВК має право особисто оглянути виборчий бюлетень. На час огляду виборчого бюлетеня та голосування підрахунок інших виборчих бюлетенів припиняється. Результати голосування фіксуються у протоколі засідання ДВК. (ч.34 ст.250 Кодексу)

 

16.5. Проведення голосування на ВД
Додаткові документи Attachments
Ця стаття не містить додаткових документів.