ВСІ РОЗДІЛИ » ІV. Кандидати, спостерігачі та інші учасники виборів » Тема 14. Спостерігачі, представники ЗМІ, довірені та уповноважені особи

14.4. Міжнародні спостерігачі


14.3. Офіційні спостерігачі

Офіційні спостерігачі від іноземних держав та міжнародних організацій, які акредитовані в установленому Кодексом порядку, можуть вести спостереження за ходом виборчого процесу на місцевих виборах. (ч.1ст.59 Кодексу).

Відповідно до ч.1 ст.59 Кодексу офіційні спостерігачі від іноземних держав і міжнародних організацій не пізніше як за 10 днів до дня голосування подають пропозиції щодо акредитації до ЦВК безпосередньо або через Міністерство закордонних справ України.
 

Порядок акредитації офіційних спостерігачів від іноземних держав та міжнародних організацій визначений Постановою ЦВК №205 від 28 серпня 2020 року.

Рішення про акредитацію офіційних спостерігачів від іноземних держав, міжнародних організацій приймається ЦВК не пізніш як за 5 днів до дня голосування (ч.3 ст.59 Кодексу).
 

Громадяни України не можуть бути зареєстровані ОС від іноземних держав чи міжнародних організацій.
Громадяни України або іноземці чи особи без громадянства, які володіють українською мовою (не більше однієї особи з кожним офіційним спостерігачем), можуть супроводжувати зареєстрованих офіційних спостерігачів від іноземних держав і міжнародних організацій на території виборчих дільниць та під час засідань виборчих комісій виключно для виконання функцій перекладача (ч.2 ст.59 Кодексу).

Офіційні спостерігачі від іноземних держав та міжнародних організацій не є суб’єктами виборчого процесу на місцевих виборах в Україні.
ОС від іноземних держав та міжнародних організацій здійснюють свої повноваження на території України (ч.5. ст.59 Кодексу).

ОС від іноземної держави, міжнародної організації має право (ч.6 ст.59 Кодексу):

- бути присутнім на зустрічах кандидата (кандидатів), на передвиборних зборах, мітингах, засіданнях ВК;
- ознайомлюватися з матеріалами передвиборної агітації;
- бути присутнім із дотриманням вимог Кодексу на засіданнях, перебувати у приміщеннях ДВК, ТВК, спостерігати з будь-якої відстані за діями членів виборчої комісії, у тому числі під час видачі виборчих бюлетенів виборцям, підрахунку голосів, встановлення підсумків голосування, не заважаючи при цьому членам виборчої комісії фізично;
- здійснювати фото- та відеозйомку, аудіозапис, не порушуючи при цьому таємниці голосування;
- після проведення виборів висловлювати свої пропозиції щодо організації проведення місцевих виборів та вдосконалення законодавства України з урахуванням у тому числі міжнародного досвіду, проводити прес-конференції з додержанням вимог законодавства України;
- утворювати спільно з іншими офіційними спостерігачами від іноземних держав, міжнародних організацій тимчасові групи офіційних спостерігачів для координації своєї діяльності в межах повноважень, передбачених Кодексом;
- отримувати копії протоколів про передачу виборчих бюлетенів, про підрахунок голосів виборців і встановлення підсумків голосування та інших документів у випадках, передбачених Кодексом.

ОС від іноземних держав та міжнародних організацій не мають права:

- втручатися в роботу ВК;
- чинити дії, що порушують хід виборчого процесу або заважають членам ВК здійснювати свої повноваження;
- заповнювати замість виборця (у тому числі і на його прохання) виборчий бюлетень або іншим чином порушувати таємницю голосування;
- використовувати свій статус у діяльності, не пов’язаній із спостереженням за ходом виборчого процесу.
Exclamation Ці обмеження поширюються на осібякі супроводжують офіційних спостерігачів, під час їх безпосередньої роботи з офіційним спостерігачем від іноземної держави, міжнародної організації (ч.10 ст.59 Кодексу).

Центральна виборча комісія видає зареєстрованим нею офіційним спостерігачам від іноземних держав, міжнародних організацій посвідчення за встановленою нею формою (ч.4 ст.59 Кодексу).

Таблиця. Порівняння прав офіційних спостерігачів від організацій партій, кандидатів в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, громадської організації та офіційних спостерігачів від іноземних держав та міжнародних організацій (натисніть, щоб завантажити).

 

Додаткові документи Attachments
Ця стаття не містить додаткових документів.