ВСІ РОЗДІЛИ » ІV. Кандидати, спостерігачі та інші учасники виборів » Тема 14. Спостерігачі, представники ЗМІ, довірені та уповноважені особи

14.2. Довірені особи кандидатів


14.1. Представник організації партії у територіальній виборчій комісії


Довірені особи кандидатів, їх права та обов’язки

Кандидат у депутати ВР АР Крим, обласної, районної, районних у місті рад, а також кандидат у депутати міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 і більше тисяч) може мати не більше 3-ох довірених осіб (ч.1 ст.238 Кодексу).

Кандидат у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) може мати не більше 2-ох довірених осіб (ч.2. ст. 238 Кодексу).

Кандидат на посаду міського голови може мати не більше 5-ти довірених осіб (ч.3 ст. 238 Кодексу).

Кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови(міст з кількістю виборців до 75 тисяч осіб) може мати не більше 3-ох довірених осіб (ч.4. ст. 238 Кодексу).

Довірена особа кандидата має право (ч.12 ст. 238 Кодексу):

- бути присутньою на засіданнях ТВК та ДВК і брати в них участь з правом дорадчого голосу;
- бути присутньою на виборчій дільниці під час голосування та на засіданні виборчої комісії при підрахунку голосів виборців з додержанням установлених Кодексом вимог;
- одержувати у ТВК посвідчення офіційних спостерігачів від кандидата, чиї інтереси вона представляє;
- за дорученням кандидата бути розпорядником його власного виборчого фонду;
- одержувати копії протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів на виборчій дільниці, ТВК про підсумки голосування та про результати виборів;
- складати акти, що підписуються особами, які виявили порушення, і виборцями - свідками порушення, та подавати їх до відповідної виборчої комісії з додержанням строків, установлених законом;
- звертатися до відповідної виборчої комісії із заявою про усунення виявлених порушень;
- за дорученням кандидата оскаржувати від його імені рішення, дії або бездіяльність ТВК, ДВК, що порушують законні права кандидата, в порядку, передбаченому Кодексом;
- підписувати акти, протоколи, що складаються дільничною, ТВК з відповідних місцевих виборів, у разі присутності на засіданні виборчої комісії під час їх складання;
- реалізовувати права, передбачені Виборчим Кодексом для офіційного спостерігача від суб’єкта виборчого процесу;
- реалізовувати інші права, передбачені Кодексом для довірених осіб.

Втручання довіреної особи кандидата в роботу виборчих комісій не допускається (ч.13 ст.238 Кодексу).
Довірені особи кандидата здійснюють свої функції на громадських засадах (ч.14 ст.238 Кодексу).

Довірені особи кандидата сприяють кандидатам під час виборчого процесу, представляють інтереси кандидата у відносинах з ВК, органами державної влади, органами влади АР Крим та органами місцевого самоврядування, об’єднаннями громадян, виборцями (ч.7 ст.238 Кодексу).

Довірені особи кандидата набувають повноважень з дня їх реєстрації ТВК. Повноваження цих осіб припиняються у день завершення виборчого процесу. Повноваження довірених осіб можуть припинятися раніше у разі вибуття кандидата з балотування та у разі скасування реєстрації відповідного кандидата - із часу закінчення строку оскарження рішення про скасування реєстрації кандидата або, у разі оскарження, з дня набрання законної сили відповідним рішенням суду (ч.8 ст.238 Кодексу).

Довірені особи кандидата мають право на звільнення від виконання виробничих або службових обов’язків з дня їх реєстрації на період виборчого процесу без збереження заробітної плати за погодженням із власником підприємства, установи, організації чи уповноваженим ним органом (ч.9 ст.238 Кодексу).

Довіреною особою кандидата може бутигромадянин України, який має право голосу.

Не може бути довіреною особою кандидата (ч.5 ст.238 Кодексу):

- член виборчої комісії;
- представник організації партії в ТВК, уповноважена особа МО партії;
- посадова особа органу державної влади, органу влади АРК, органу місцевого самоврядування;
- військовослужбовець, поліцейський, співробітник Служби безпеки України, особа рядового чи начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України;
- особа, яка проходить альтернативну (невійськову) службу;
- особа, яка має судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину, що не погашена або не знята у встановленому законом порядку.


Реєстрація довіреної особи

Довірені особи кандидата реєструються відповідною ТВК за поданням кандидата.

Exclamation У поданні зазначаються:

- прізвище, власне ім’я (усі власні імена) та по батькові (за наявності) довіреної особи;
- число, місяць і рік народження;
- відомості про громадянство;
- місце роботи (заняття), займану посаду;
- адресу місця проживання, номер контактного телефону;
- відсутність судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину, що не погашена або не знята в установленому законом порядку.

Приклад. Подання кандидата в депутати на реєстрацію довіреної особи кандидата (натисніть, щоб завантажити).

Довірена особа

Exclamation До подання додається:

- копія паспорта громадянина України (копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки, або
- копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки), або
- копії першої та другої сторінок тимчасового посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) запропонованої особи.

ТВК не пізніше трьох днів з дня надходження подання реєструє довірених осіб кандидата та видає їм посвідчення (ч.6 ст.238 Кодексу).

Форма. Посвідчення довіреної особи кандидата в депутати в територіальній громаді з кількістю виборців 10 тис. і більше (натисніть, щоб завантажити).

Forma2

Форма. Посвідчення довіреної особи кандидата в депутати в територіальній громаді з кількістю виборців до 10 тис. (натисніть, щоб завантажити).

Forma3

Форма. Посвідчення довіреної особи кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови (натисніть, щоб завантажити).

форма3


Заміна довіреної особи

Кандидат має право в будь-який час до завершення виборчого процесу звернутися до відповідної ТВК із заявою про припинення повноважень його довірених осіб.

Приклад. Заява кандидата в депутати про припинення повноважень довіреної особи кандидата (натисніть, щоб завантажити).

форма4

Довірена особа кандидата має право в будь-який час звернутися до відповідної ТВК із заявою про складення своїх повноважень (ч.10 ст.238 Кодексу).

Приклад. Заява довіреної особи кандидата про складання повноважень (натисніть, щоб завантажити).

форма5

На підставі заяви відповідна ТВК не пізніше трьох днів з дня надходження заяви, а напередодні дня голосування (дня повторного голосування) або у день голосування (день повторного голосування) – невідкладно приймає рішення про скасування реєстрації довіреної особи кандидата та у разі наявності відповідних документів, передбачених ч.6 ст.238 Кодексу, та дотримання строку, приймає рішення про реєстрацію іншої особи довіреною особою. Копія рішення надсилається (видається) кандидату та довіреній особі, щодо якої прийнято таке рішення (ч.10 ст.238 Кодексу).

Посвідчення довіреної особи кандидата, реєстрація якої скасована негайно повертається до ТВК, яка його видала (ч.11 ст.238 Кодексу).
14.3. Офіційні спостерігачі
Додаткові документи Attachments
Ця стаття не містить додаткових документів.